Mojelivigno.cz

Passo Stelvio (2758 m.n.m.)

Passo Stelvio

Passo Slevio je druhý nejvyšší alpský průsmyk v Evropě. Leží v národním parku Stelvio, zhruba 20 km od Bormia. Spolu s Gavií je častým cílem etap Giro d´Italia a každoročně láká spoustu cyklistů a motorkářů. Vrcholový úsek je jednou z nejfotografovanějších silnic na světě.  Z ptačí perspektivy připomíná hada, plazícího se na vrchol.

Vzhled silnice se nezměnil od roku 1825, kdy byla vystavěna z rozhodnutí Františka I. Za první světové války zde probíhaly ostré boje mezi Rakušany a Italy. Po skončení války tu byly vystavěny památníky obětem bojů a Stejně tak tu najdete i místo, kde stojí památník legendárního cyklisty Fausta Coppi.

Cestou na vrchol překonáte více než padesát serpentin a nastoupáte okolo 1600 výškových metrů. Průměrný sklon je něco málo přes 7%, a přestože je trasa náročná, stoupání je pozvolné, takže při správném rozložení sil se dá zvládnout.

Letní lyžování

Stelvio je jedním z posledních míst v Alpách, kde si můžete vychutnat kouzlo letního lyžování. Z vrcholu sedla vyjedete lanovkou na kótu 3050 m.n.m., odkud už budete mít možnost vybrat si sjezdovku podle svého gusta.

Tratě zde jsou spíše jednodušší, převažují modré a červené sjezdovky. Nachází se tu také běžkařské okruhy a park pro snowboardisty dokonce s U-rampou. Lanovky a vleky nepatří k nejmodernějším, je zde i několik už dávno nepoužívaných. Většinu vleků tvoří klasické dvoukotvy.

Provoz tohoto areálu je podmíněn přístupem do sedla, v provozu tedy bývá zhruba od června do září. Mimo toto období je celé sedlo uzavřeno.  Protože jde o poměrně ojedinělou možnost lyžování v letní sezóně, některé sjezdovky jsou využívány lyžařskými týmy k pravidelným tréninkům a nemusí tak být pro veřejnost otevřené.

Poslední kilometry stoupání je silnice na krajích lemována velkými kamennými kvádry, které se staly jedním z poznávacích znaků této nádherné alpské silnice.