Mojelivigno.cz

Passo Gavia (2621 m.n.m.)

Passo Gavia

Tento známý alpský průsmyk se stává každoročně cílem náročných cyklistů a motoristů. Nachází se v národním parku Stelvio a spojuje Bormio s oblastí Ponte di Legno.

Už v dávných dobách tímto směrem putovaly obchodnické karavany směřující z jihu Itálie. Cesta byla po většinu roku velmi nebezpečná kvůli častým lavinám, sesuvům kamení a drsnému počasí. Na místě zdejší silnice byla dříve pouze vojenská štěrková cesta, která byla pokryta asfaltem až teprve v nedávné době.

Kvůli svému náročnému profilu byl tento průsmyk s oblibou vybírán pro prestižní horské etapy cyklistického závodu Giro d´Italia. První etapa se zde jela v roce 1960. Cyklističtí nadšenci si ale jistě vzpomenou na 5. června 1988, kdy Gavia ukázala závodníkům svoji odvrácenou tvář. Závod se konal za kruté sněhové bouře, klikatou silničku pokrývala vrstva sněhu a závodníci nebyli na toto počasí vůbec připraveni. Po dojezdu do cíle jich měla spousta omrzliny, někteří vůbec nebyli schopni z kola sesednout. Toto „sněžné peklo“ se stalo skutečným očistcem pro všechny zúčastněné.

Troufnete si?

Pokud budete mít štěstí na počasí, užijete si překrásnou nedotčenou přírodu a dechberoucí výhledy. Cesta není kvůli své náročnosti moc frekventovaná, jezdí tu především cyklisté a motorkáři, sem tam nějaké auto. Ať už pojedete ze směru od Bormia nebo od Ponte di Legna, připravte se na obtížný profil. Silnice je místy velice úzká a to tak, že se tu auto s motorkou vyhne jen velice obtížně. Cesta se vine nad strmými srázy, často bez jakýchkoliv svodidel nebo zábran. Někde jsou jen staré kamenné patníčky, které svému účelu už dávno neslouží. Při sebemenším zaváhání tak místy hrozí pád ze strmého srázu. Pokud si nejste svými řidičskými schopnostmi jistí, raději se tomuto místu vyhněte. O Gavii se říká, že je nebezpečná pořád, hlavně ale za mokra a při snížené viditelnosti.

Směrem do Ponte di Legna se nachází tunel, který byl zbudován nedávno s cílem vyhnout se nejnebezpečnějšímu místu – staré cestě nad strmým srázem. Pokud se sem chcete podívat, jde to pouze pěšky nebo na kole. Objevíte tady u skály památník 20 mladým vojákům, kteří zde v roce 1954 spadli ze srázu. Žádný z nich nepřežil.

Na vrcholu průsmyku se nachází restaurace s možností ubytování, kterou zde v roce 1959 postavila rodina Bonetta. Rozhodně tu zastavte a zajděte dovnitř, kde rozhodně ochutnejte zdejší kávu. Mezitím si můžete prohlédnout spoustu historických fotek z cyklistických závodů, ale i jiných slavných momentů.

Při cestě přes vrchol nepřehlédnete kamennou mohylu, která zde byla vystavěna jako památník obětem první světové války. Pokud chcete průsmyk Gavia pokořit, buďte opatrní. Rozhodně to ale stojí za to.