Mojelivigno.cz

Bormio

Zimní Bormio

essay writing service reviewsJedno z nejpopulárnějších a historicky nejstarších lyžařských středisek italské Alta Valteliny nese jméno Bormio. Toto město, jehož historie sahá až do středověku, bylo v dávných dobách významným místem na obchodní cestě z Benátek na sever do Švýcarska. Město si zachovalo svůj malebný historický ráz až dodnes. Bormio se nachází na kraji národního parku Stelvio, odkud je to blízko i do dalších skiareálů jako je essay writing service reviews nebo třeba Santa Caterina. V současné době má Bormio něco přes 4000 obyvatel, v roce 1970 se zde narodila trojnásobná olympijská vítězka v lyžařských disciplínách Deborah Compagnoni.

Kromě skvělých sjezdovek jsou hlavním lákadlem místní termální prameny, které jsou svedeny do několika lázní, které si můžete užívat po celý rok. Lázeňské areály jsou tu celkem tři, nejstarší staré římské lázně částečně vytesané do skály, odkud máte výhled na celé město a dále pak nové lázně s několika bazény v rozlehlé zahradě. Děti si zamilují nové termální lázně, kde je k dispozici i velký venkovní tobogán.

Lyžařský ráj

Návštěvníci jezdí do Bormia především v zimě kvůli 50 km kvalitních sjezdovek převážně střední až těžší obtížnosti. Většina sjezdovek se rozprostírá okolo hory Cima Bianca. Na sjezdovkách najdete celou řadu původních horských chat, kde se můžete zastavit a vychutnat si skvělé občerstvení, především tradiční italské speciality.

V místním Gormiti Parku můžete nechat vaše ratolesti pod dohledem místních instruktorů, kteří je naučí základům lyžování.

Nejznámější sjezdovkou je Pista Stelvio – více než 3000 metrů dlouhá trať, jedna z nejobtížnějších vůbec. Není proto divu, že právě na této sjezdovce se odehrávalo mistrovství světa v alpském lyžování v roce 1985 a 2005. Korunu celé trati dává úsek zvaný San Pietro, kde závodníci skáčou až 40 m daleko.

Náročný den můžete zakončit v jednom z mnoha aprés-ski barů nebo v termálních lázních. Kouzelné jsou i večerní procházky starým městem. V zimní sezóně je na místním náměstí každé pondělí tradiční vítání nových turistů s ochutnávkou místních specialit.

Léto

V letních měsících se stává Bormio cílem náročných cyklistů. Hlavně silniční cyklisté ocení vynikající polohu blízko světoznámých horských průsmyků Stelvio, Gavia, Mortirollo a jiných, kde se každoročně odehrávají nejnáročnějších etapy cyklistické klasiky Giro d´Italia.

Okolní hory nabízí spoustu značených tras, vhodných i pro nenáročné turisty. Nedaleko je botanická zahrada, kde najdete většinu rostlin, rostoucích v národním parku Stelvio.

Stejně jako v zimních měsících se velké oblibě těší i místní lázně s nabídkou nejrůznějších wellness balíčků a procedur.

            

2 CommentsLeave a comment